Pro NNO

NABÍZÍME

  • poradenství při tvorbě a realizaci projektů financovaných z EU
  • poradenství neziskovým organizacím při transformaci

Budou z nás ústavy?

Nešťastné názvosloví, které je zavedeno s Novým občanským zákoníkem (NOZ) se dotkne mnohých nevládních organizací. „Ústav, jenom to ne!“ Zní často. Jak mohl někdo navrhnout tak zprofanované slovo? Ale bohužel. A to je jen špička ledovce. NOZ není vstřícný k neziskovým organizacím –  ty jsou nyní korporací stejně jako obchodní korporace typu společnosti s ručeným omezením a akciové společnosti. Nově byl zaveden i rejstřík spolků vedený soudem. Spolky jako nevýdělečné organizace tak mají téměř stejnou legislativní a administrativní zátěž jako korporace založené za účelem zisku. Dále byl zaveden institut veřejné prospěšnosti, o který musí žádat soud, tj. dosavadní neziskové organizace nejsou považovány za veřejně prospěšné a tak nemají nárok na žádné zvýhodnění oproti ziskovým. Na věci nic nemění, že Senát návrh zákona o veřejné prospěšnosti zamítl a byla přijata provizorní úprava.

SIMP se zabývá těmito otázkami a hledá cesty, jak NOZ změnit.

 NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK A ZMĚNA STANOV

Obrátila se na nás řada organizací s dotazem, zda se změna stanov do 1.6. 2014 týká i bývalých občanských sdružení. Ne, tento termín se týká např. bytových družstev, s.r.o apod. Bývalá občanská sdružení to musí zvládnout do tří let.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>